Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Mobil
Sulaki - 2016-06-24

Novell tippek

Közeleg a nyári főszezon, a legtöbben már szállásokat keresünk a nyaralásra, és épp az utolsó kétségbeesett kísérleteket tesszük a strandoláshoz megfelelőnek tartott testforma eléréséért. A munkahelyünkön ilyenkor már általában vadul hajtunk, hogy minden fontos projekttel végezzünk a vakációig, amit ideális esetben teljes mértékben a pihenésnek szentelünk. Néha azonban adódnak kivételek, és kénytelenek vagyunk a szabadság alatt is megválaszolni néhány levelet vagy elintézni egy-két feladatot. Hogyan tudjuk mindezt kényelmesen és biztonságosan menedzselni? A NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet ezzel kapcsolatban ad néhány tanácsot.

 

1. Gondoskodjunk eszközeink fizikai védelméről!

Az első és legfontosabb lépés a távoli munkavégzéshez használt eszköz biztonsága. Legyen szó akár a saját okostelefonunkról, amelyen a tengerparton koktélozva böngésszük a levelezést, akár a céges laptopról, amelyet használva a szállodai szoba hűvösében az utolsó simításokat végezzük a határidős prezentáción, ügyelnünk kell arra, hogy ne essen baja az eszköznek. Hiszen a kütyüink a nyári utazások alatt általában nagyobb veszélynek vannak kitéve, mint az év többi részében.

Az okostelefonunkhoz érdemes beszerezni egy vízhatlan tokot, hogy a vízparton se a víz, se a homok vagy a por ne okozhasson benne károkat. Zsúfolt helyeken, például strandokon pedig semmiképpen ne hagyjuk őrizetlenül a holminkat, hiszen komoly anyagi és eszmei kárral járhat, ha egy tolvaj az okostelefonunkkal együtt a rajta tárolt céges adatokat is meglovasítja.




2. Tudjuk biztonságban adatainkat!

A vállalatok szempontjából nézve ilyen helyzetekben a fizikai biztonság mellett a céges tulajdonú eszközökön tárolt információk biztonsága lehet a másik nagy aggály. Ha az adatok a vállalat infrastruktúráján kívül vannak, nehezebb védeni őket, a távoli munkához azonban szükség lehet rájuk. Kézenfekvő megoldás a biztonsági mentések készítése, illetve a merevlemezen tárolt adatok titkosítása, például a ZENworks Full Disk Encryption segítségével.

Szintén hasznos lehet egy olyan megoldás, amellyel a felhasználók maguk is elvégezhetnek alapvető felügyeleti feladatokat, akár távolról is. Például megkereshetik vagy lezárhatják mobil eszközeiket, átállíthatják a jelszavukat és törölhetik a rajtuk tárolt adatok egy részét vagy egészét. A ZENworks Mobile Management alapvetően az informatikai szakemberek munkáját segíti a mobil eszközök felügyeletében, de ilyen lehetőségeket is nyújt a felhasználóknak. Ez különösen akkor jöhet jól, ha elveszítjük az okostelefonunkat vagy tabletünket, vagy esetleg ellopják azt.

3. Óvakodjunk a nyilvános wi-fi hálózatoktól!

Nyaraláskor sokszor nagy a kísértés, hogy a tengerparti vendéglő teraszán ücsörögve, az étterem nyilvános és ingyenes wi-fi hálózatára kapcsolódva azonnal feltöltsük a frissen lőtt fotókat Instagramra vagy Facebookra. A jelszóval nem védett wi-fi azonban biztonsági kockázatokat rejt. Érdemes inkább ilyenkor a szállásunkon elérhető hálózatot használni, amennyiben elég biztonságosnak találjuk. Hasznos megoldás lehet továbbá, ha mobilnetet is tartalmazó
roaming
hetijegyet vásárolunk a külföldi tartózkodásunk idejére, így nem függünk a közelünkben elérhető wi-fiktől.


4. Tegyük biztonságossá az elérést!

Egy munkáltató természetesen joggal várja el az alkalmazottjától, hogy a munkahelyén kívül is mindent megtegyen a vállalati eszközök és adatok biztonságáért. Ugyanakkor a munkaadónak is felelőssége és érdeke, hogy biztosítsa a hatékony, egyben biztonságos távoli munka feltételeit. Ehhez elengedhetetlen, hogy az alkalmazott rendelkezzen a megfelelő eszközzel, és mindig, mindenhonnan biztonságos feltételek mellett férhessen hozzá a munkához szükséges erőforrásokhoz, fájlokhoz és alkalmazásokhoz.

A Novell mobilitási portfóliójában ehhez minden szükséges elem megtalálható. A Novell Filr segítségével biztonságosan és egyszerűen elérhetővé tehetők a fájlok a vállalati infrastruktúrán kívül is. Egy ilyen megoldáson keresztül a felhasználók bármikor, bárhonnan, bármilyen eszközről elérhetik és megoszthatják a dokumentumaikat, miközben a rendszergazdák a meglévő tűzfalakat és hozzáférési jogokat használhatják a szervezet biztonságának fenntartásához. Az alkalmazások biztonságos hozzáférhetőségében pedig a NetIQ MobileAccess nyújthat segítséget a vállalatoknak.