Érdekességek
Sulaki - 2013-04-24
A kintlévÅ?ségek és a lánctartozások jelentÅ?sen megnehezítik a hazai kis- és középvállalatok mindennapjait. Tudatos pénzügyi menedzsmenttel azonban jelentÅ?sen csökkenthetÅ? a kockázat...
A díjbekérő már évek óta létező számviteli bizonylat, amely külalakját tekintve hasonlít a számlára, de valójában nem az. Előnye, hogy a vállalkozó már a szolgáltatás teljesítése előtt hozzájut pénzéhez, ráadásul majd csak az ellenérték beérkezését követően kiállított számla alapján kell az áfát befizetnie.
A rEVOLUTION Software mikro- és kisvállalati körben végzett, 500 válaszadót meghaladó felmérése alapján mindössze a hazai kkv-k 19%-a él rendszeresen a díjbekérő kiállításának lehetőségével. A fennmaradó 81% jelentős része (58%) azért nem használ proformát, mert ügyfelei rendszeresen, időben fizetnek neki. További 23% ugyanakkor egyáltalán nem ismeri a díjbekérőt és az azzal járó üzleti lehetőségeket.
A válaszadók 12%-a alkalmaz pénzforgalmi elszámolást, ami szintén segíthet a likviditás megőrzésében, hiszen a módszer biztosítja számukra, hogy az áfát valóban csak a beérkezett összegek után kelljen megfizetni. A proforma számla ugyanakkor garantálja a fizetést is, hiszen a vállalkozó csak akkor végzi el a szolgáltatást, ha az ellenértéket is megkapta. Ez egyben alkalmas a fizetések felgyorsítására is, mert a vevő tisztában van vele, hogy amíg nem egyenlíti ki a számlát, addig a teljesítés sem történik meg.
„A díjbekérőnek nincsenek formai előírásai, ezért az azt rendszeresen használók fele nem a számlázó programjából, hanem egyéb programból állítja ki a díjbekérőt. Ez teljesen megfelel a törvényi előírásoknak, de megnehezíti a későbbi nyilvántartást és számlázást” – mondja Dr. Ransburg Beatrix a rEVOLUTION kisvállalati üzletágvezetője. „A kisvállalatok számára kínált rEVOL Express programunkban például lehetőség van a díjbekérő számlába való átemelésére, így a felhasználó láthatja a még kiegyenlítésre váró proforma számláit is.”
„Fontos tudatosítani a vállalkozókban, vállalatvezetőkben, hogy sok olyan eszköz áll rendelkezésükre, amelyek tudatos használatával igenis felvehetik a harcot a tartozásokkal szemben, egyben megvédhetik magukat és vállalkozásukat a kintlévőségek jelentette likviditási fenyegetettségtől is” – mondta Ransburg Beatrix.