Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_658na9pbmtp4ss1v78de5ub3m3, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/itextreme/public_html/index.php on line 3
IT-Extreme - Intel CULV netbook köntösben - Acer Timeline 1810TZ

Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Érdekességek
MaxRay - 2009-11-03

Teszteltük az Acer Timeline sorozatának egyik legújabb modelljét, mely közvetlen versenytársa a 11.6 colos netbook-oknak ám ebben a masinában egy Intel CULV rendszer teljesít szolgálatot...

vékony, HDMI kimenet, kényelmes billentyűzet, könnyű
8.6 pont
8.8 pont
9.2 pont
8 pont
7.9 pont
összpontszám: 8.5 pont
szokatlan magyar billentyűzet kiosztás, gyenge grafikus képesség, nincsenek gyorsgombok

Teszteltük az Acer Timeline sorozatának egyik legújabb modelljét, mely közvetlen versenytársa a 11.6
colos
netbook-oknak ám ebben a masinában egy
Intel
CULV rendszer teljesít szolgálatot…
 
Az Acer Timeline sorozatának legújabb modellje egy 11.6 colos gép, mely közvetlen versenytársa lehet a nagyobb
netbook
modelleknek. A gép méreteiből és felépítéséből adódóan a használhatóságot alapvetően ugyanazok a szempontok határozzák meg, mint egy ugyanekkora netbook esetében. (A 1810T akár az Acer Aspire One 751 testvére is lehetne) A laptop súlya is hasonló, hiszen a nálunk járt változat 1.44 kg-os súlya a netbook szegmens nagyobb képeihez hasonló.
 
Design, külsőségek, kezelhetőség
 
A nálunk járt tesztmodell nem szenvedett a szokásos szürke/fekete színkombinációk egyhangúságától, mivel egy igazán divatos és talán sok hölgy szívét is megdobogtató bordó/fekete összeállításba öltöztették. A fedél rendkívül letisztult és a bordó metálfényezést, mindössze a felső sarokban meghúzódó Acer logó töri meg. A laptop minden más borító eleme fekete kivéve a klaviatúrát ölelő borítást, mely a csuklótámasszal és az érintőpaddal együtt a fedélhez hasonló bordó árnyalatú, helyenként szálcsiszolt fémre emlékeztető mintázattal.
 
A billentyüzet stabil nem hajladozik és a nagyméretü teljesen egyenes felületü gombok jó használhatóságot és kényelmes gépelést tesznek lehetővé. A bal oldali kisebb Shift gombhoz, vagy a kurzor mozgató nyilak kissé szerencsétlen elhelyezéséhez némileg szoktatunk kell majd a kezünket de ezekhez idővel hozzá idomulhatnak mozdulataink. Az akkumulátor miatt, mely a gép hátulját a két zsanér közt teljesen kitölti a billentyüzet megközelítőleg a belső rész közepére került. Ennek eredménye a kissé lapos érintőpad, illetve egy a szokásosnál keskenyebb csukló támasz, melynek velejárója a gépeléskor kissé kényelmetlen kéztarás.
 
A keskeny csuklótámasz részben a minél nagyobb érintő felület megtartása (és persze design szempontok) miatt a mérnökök nem mélyítették be az érintő felületet, ami önmagában még nem lett volna gond, csakhogy az érzékelő és az azt övező rész mintázata tapintással szinte megkülönböztethetetlen. Épp ezért időnként a csuklótámaszt simogattuk és nemcsak a dorombolás maradt el, hanem az egérmutató sem mozdult. Az egérgomboknak kevés hely maradt így azok teljesen a borítás szélére kerültek, de jól használhatóak és bárhol nyomjuk meg, biztos reakciót kapunk. Maga az érintőpad Synaptics rendszerü 7.2-es verziószámú multitouch képes vagyis többujjas gesztusok és mozdulatok értelmezésére is alkalmas, habár egy ekkora felületnél ez nem biztos, hogy sok pluszt jelent.
 
Gyorsgombokat nem találunk sehol a masinán, viszont a gép bal alsó részén két rugós tolókapcsolót találunk, melyek a vezeték mentes adóvevőket hivatottak ki- illetve bekapcsolni.
 
Hangoskodás, videó
 
A notebook kis mérete ellenére meglepően erős hangot képes kiadni magából, mely a maga viszonylag szük, mélyet teljes mértékben nélkülöző tartományában tisztán élesen szólal meg. Az Acer gépeknél kissé szokatlanul a laptop elejére lefelé fordítva kerültek elhelyezésre a hangszórók. A hangerő YouTube videókhoz vagy akár egy-egy filmhez is elegendő lehet, de komolyabb audio élményhez természetesen a fejhallgató vagy külső hangszórók használata „kötelező”.
 
A mikrofon a kijelző fölé a webkamerától kissé balra került. Maga a kamera 1.3
megapixeles
és kifejezetten a rossz megvilágítású környezethez lett optimalizálva.
 
Csatlakozás
 
A Timeline 1810T egy rendkívül vékony gép így a portok elrendezésé is kissé eltér a megszokottól. Optikai meghajtó hiányában bőven volt hely a tágas kialakításra, így nem valószínü, hogy bármelyik két szomszédos csatlakozó használatánál problémába ütköznénk. A laptop bal oldalára került egy
USB
kapu és hozzá aránylag közel a
HDMI
kimenet, valamint a töltőcsatlakozó és a hátulsó sarokban az Aspire 751-hez hasonlóan kissé elfordítva a
VGA
kimenet kapott helyet. A jobb oldalon a találjuk a szokásos vezetékes hálózati (
RJ45
) csatlakozót, mely egy Atheros AR8131-es típusú Gigabites
Ethernet
modulhoz tartozik, valamint két további USB kivezetést fejhallgató és mikrofon kimeneteket illetve a memóriakártya olvasót. A kártyaolvasó SD, MMC, MS,
MS
PRO és
xD
formátumokkal is képes boldogulni.
 
A tesztmodellünkben nem volt
Bluetooth
adapter a
WLAN
kapcsolatról pedig egy Intel
Wi-Fi
Link 1000 BGN modul gondoskodott, mely mint látható 802.11b/g/n kapcsolatokra képes. Ez a WLAN modul az Intel egyik új fejlesztése, mely egy kifejezetten energia és helytakarékos modul, ám nem képes csak 2.4 GHz-es tartományokban kommunikálni.
 
[%IMAGB=11719%] Belső rendszerek
 
Ahogy azt már említettük az új Acer 1810T Intel alapokra és azon belül is az új CULV platformra épül. Ennek megfelelően tesztmodellünkben egy Intel U4100-as 1.3
GHz
–es
CPU
foglalt helyet, ami a kétmagos Core 2 Duo családba tartozik és 2
MB
másodszibtü gyorsító tárat tartalmaz, melyhez Intel GS45 lapkakészlet és 3
GB
DDR2 800 MHz-es rendszermemória társult. A grafikus teljesítményről vagy inkább annak hiányáról az Intel GMA 4500 MHD gondoskodik. Persze azt mindenkinek fontos figyelembe vennie, hogy ez a laptop modell nem multimédiás, hanem általános irodai és napi feladatokra valamint internetezésre lett készítve.
 
A notebook 11.6 colos kijelzője 1366x768
pixel
felbontású volt, mely ideális a nagyméretü noteszgépeknél megszokott munkafelületet biztosítja azoktól lényegesen kompaktabb formában.
 
Az adattárolásról egy átlagos 5400
rpm
sebességen pörgő Hitachi
merevlemez
gondoskodott, mely 320 GB tárolókapacitást biztosít. A laptopból ahogy azt már előzőleg taglaltuk a memóriakártya olvasó sem hiányzik.
 
 
[%IMAGB=11720%] Teljesítmény
 
Az Intel CULV rendszere architektúráját tekintve ugyan egy lépéssel közelebb van a teljes értékü mobil rendszerekhez, mint a netbook gépek harmatgyenge processzorai az energia takarékos felépítés azért erősen rányomja bélyegét ezekre a CPU változatokra is. A tesztmodellünk kétmagos 1.3 GHz-es processzora meglehetősen gyenge és kémagos felépítése ellenére sem nyújt lényegesen többet egy erősebb Atom variánsnál, miközben attól többet fogyaszt. A netbook-okhoz képesti minimális extra teljesítmény jól jön irodai alkalmazásoknál és lehetővé teszi a YouTube vagy más
Flash
alapú videók megjelenítését a
Full-HD
tartalmakhoz édes kevés. A YouTube
HD
-val sem lesz gondunk és a
720p
videókat is le tudjuk majd játszani, de Full-HD-ról ne is álmodjunk.
 
A játékok terén sem lesz nagy mozgásterünk hacsak nem a jó pár évvel ezelőtti elsősorban nem
3D
grafikára vagy annak nagyon alapszintü változatára támaszkodó időtöltésekkel próbálkozunk hiszen az Intel GMA 4500MHD mindössze 969 pontra volt képes 3D Mark 2005-ben.
 
[%IMAGB=11717%] Akkumulátoros üzemidő, hőtermelés
 
Tesztmodellünkben 1.4 kg-os testében egy hat cellás 5600
mAh
kapacitású akkumulátor volt, mely erősebb terhelés esetén szük négy óra üzemidőt biztosít. Óvatosabb, akkumulátor kímélő beállításokkal elérhetjük a 6-7 óra körüli időt, de a netbook-ok által nyújtott időket nem képes felülmúlni az Intel CULV rendszere.
 
A CULV rendszer ugyan nagyon szerény teljesítményü ám ezzel párhuzamosan nagyon kevés hőt is termel és a laptop legmelegebb pontja is alig érte el a 35 fokot, míg a klaviatúra 30 fok körül maradt ami szintén nagyon jó. Mindehhez pedig nem kellett fejfájdító ventilátor zúgást sem hallgatnunk háttérzörej gyanánt. A hütőrendszer hangja csak erősebb terhelésnél hallható ám akkor sem zavaró.
 
Összegzés
 
Habár az Acer Aspire Timeline 1810Tz minden definíció szerint laptop, mégis sok tulajdonsága és teljesítménye alapján a felsőkategóriás netbook családokból sem lógna ki. A kijelző igazán szép képet ad és a gép jól használható ám a felszereltséget és főképpen az üzemidőt tekintve sok esetben egy erősebb netbook lénygeesen jobb vételnek bizonyulhat főképp, mivel ma már nem ritka a 8 órás vagy ennél is több üzemidőt biztosító netbook. Ám amennyiben egy a netbook-októl erősebb de mégis jó üzemidővel kecsegtető energiatakarékos rendszerre vágyunk akkor a Timeline 1810Tz igazán jó vételnek bizonyulhat tekintve, hogy a felsőkategóriás netbook-ok áráért egy az Atom alapú rendszerektől erősebb konfigurációt kapunk.
 
A tesztmodellt az Acer Magyarország biztosította számunkra, köszönjük!
Ára : bruttó 155 000 HUF
Web :  [%A=http://www.acer.hu/acer/productv.do?LanguageISOCtxParam=hu&kcond61e.c2att101=63797&sp=page16e&ctx2.c2att1=10&link=ln438e&CountryISOCtxParam=HU&ctx1g.c2att92=40&ctx1.att21k=1&CRC=4158974721%]www.acer.hu[%A%]


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_658na9pbmtp4ss1v78de5ub3m3, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0