Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_ktfjtrrhm843vfa3sms9lptsd4, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/itextreme/public_html/index.php on line 3
IT-Extreme - Az üres szépség - Motorola VE66 Luxury

Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Fotózás
MaxRay - 2009-07-02

Szerkesztőségünk vendége ezúttal a VE66 Linux alapú mobil luxus kiadású változata volt, mely igazán exkluzív megjelenésü, de a szép külső mögött található belső nem mentes a hiányosságoktól...

exkluzív megjelenés, kellemes tapintású burkolat, 5 megapixeles kamera, kellemes számbillentyűzet és dedikált billentyűzár gomb
8.5 pont
9.5 pont
7.7 pont
7.4 pont
7.1 pont
összpontszám: 8 pont
rossz navigációs gombok és bizonytalan görgetés, közepes kamera minőség, gyenge videó képességek, lassú működ&e

Szerkesztőségünk vendége ezúttal a VE66
Linux
alapú mobil luxus kiadású változata volt, mely igazán exkluzív megjelenésü, de a szép külső mögött található belső nem mentes a hiányosságoktól…
 
A Motorola VE66 alapformája és külső kialakítása igazán szemet gyönyörködtető. Az esztétikus design és attraktív formavilág minidig is a Motorola sajátjai voltak, és nem egy igazán szép formájú készülék került ki a cég tervező központjából. A VE66 hagyományos változatával szemben a Luxury modell egy 18 és 24 karátos arannyal bevont mobilt, mely hivalkodó külsejével már jobban megosztja a felhasználókat. Ezzel együtt a telefon formavilágán ez természetesen mit sem változtat és a hagyományos modell króm illetve ezüstös billentyüzetét felváltó aranyozás hivalkodó ugyan, de mégis egyfajta eleganciát kölcsönöz a készüléknek. A hátlap pedig az alapmodell gumis borításával szemben bőr bevonatot kapott, aminek rendkívül kellemes a tapintása. A kijelző körüli fekete rész halvány mintázata, pedig a telefon hátulján lévő borítóelemeket teszi izgalmasabbá és elegánsabbá.
 
További külsőségek, kezelőszervek
 
A VE66 egy szétcsúsztatható modell, így a billentyüzete automatikusan visszacsúszik ha nincs rá szükségünk. A készülék jobb oldalán egy dedikált billentyüzár gomb van, alatta pedig a kamera indító és exponáló gombja található. Az exponáló gomb kétállású így az első fokozatnál az
AF
rendszer beállítja a fókuszt és teljesen lenyomva készül a kép (mint egy fényképezőgépnél) de ahhoz, hogy teljesen benyomjuk a gombot kellően határozottnak kell lennünk ami kissé nehézkes kezelést tesz lehetővé. A telefon jobb oldalán van a hangerő szabályzó és egy dedikált multimédia gomb, mely a lejátszót nyitja meg. A bal alsó részen a
microUSB
töltő/adat/fejhallgató multifunkciós csatlakozó található. Nincs azonban a készüléken 3.5 mm-es audio Jack csatlakozó.
 
A készülék hátlapja mint már említettük bőr borítású, felette pedig egy arany sávban az 5
megapixeles
kamera található mellette a
LED
vakuval. Érdekes módon a kamerának nincs külön védő borítása így a külső borítás karcolódhat és folyamatosan szennyeződik is. Ezt megelőzendő a telefonhoz a csuklópánt mellett egy nagyon szép és jól használható  bőr tokot is mellékel a gyártó, habár ez nem váltja fel a kamera védőburkolatot.
 
A telefon 2.2
colos
262 ezer színes
TFT
LCD
kijelzővel rendelkezik, mely
QVGA
felbontású. A képernyő színei élénkek és erős fényben is jól látható a tartalma.
 
A telefon kijelzője alatt találhatók a főbb kezelőszervek, két gyorsgomb és többfunkciós érintés érzékeny tárcsa, törlés gomb, illetve dedikált
internet
böngésző gomb, valamint a hívás kezdeményező és megszakító gomb. A középső ötirányú navigációs gombok egybefüggő borítása egyben érintés érzékeny görgető felületként is funkcionál az almenükben és alkalmazásokon belüli funkcióknál, de a főmenüben nem. Az érintőfelület reakciója kissé lassú és időnként pontatlan is volt ám ez részben betudható a ténynek, hogy a tesztpéldányunk nem végeleges, gyártási darab volt. A kijelző alatti két gyorsgomb, azonban túl közel került az irányító tárcsához illetve a böngésző és törlés gombhoz, így könnyü mellényomni, pedig hely lett volna bőven a szellősebb elrendezésre, így viszont rendszeresen indítottuk el a böngészőt véletlenül ami bosszantó ha éppen sietnénk.  
 
A számbillentyüzet mely a készüléktest szétcsúsztatásával kerül elő, igazán jól használható, kényelmes és a gombok felülete is kellemes tapintású.
 
Hardware képességek, multimédia
 
A Motorola VE66 rendszereinek középpontjában Egy Freescale MXC275-30 típusú 32 bites 500 MHz-es
processzor
található. A 256
MB
ROM
mellett 128 MB felhasználói memóriával rendelkezik a telefon, melyet
microSDHC
kártyával akár 32
GB
-ig bővíthetünk. Sajnálatos módom a memóriakártyához csak a hátlap eltávolítása után férhetünk hozzá, de szerencsére az akkumulátorhoz nem kell nyúlnunk. Ha azonban nem kapcsoljuk ki a telefont nem biztos, hogy visszaillesztéskor a készülék helyesen és mindent például zenéinket újra megtalálja.
 
A készülék négysávos
GSM
kommunikációra képes, illetve Class 12-es
GPRS
és
EDGE
adatkommunikációra, azonban
3G
képesség hiányzik belőle. A 3G hiányát kompenzálja a 802.11b/g kompatibilis
Wi-Fi
adóvevő és a
A2DP
kompatibilis
Bluetooth
2.0 modul is került a telefonba.
 
A telefon
RDS
képes
FM
rádióval is rendelkezik amiben önmagában még nem lenne semmi különös, csakhogy a Motorola mérnökei beépített FM antennával is ellátátk a készüléket, így akár egy vezeték mentes sztereó fejhallgatóval is rádózhatunk. A készülék lejátszó programja képes MP3, WAV, WMA, AAC, RA és AAC+ hangformátumok, valamint MPEG4,
WMV
és
H.263
videók lejátszására. Egy bonyolultabb könyvtárszerkezetnél a kártyán eltarthat egy ideig mire a lejátszó program végez az első megnyitáskor végzett feltérképezéssel. Ezen felül a telefon zenelejátszója meglehetősen puritán és jórészt csak az alapfunkciókat nyújtja, nincs hangszínszabályzás vagy más konfigurációs képesség sem. Az érintő görgetéssel (szemben a menükben való navigáláskor) viszont gyorsan és egyszerüen tekerhetünk bele a számokba.
 
Kamera kép és videó
 
A telefonban 5 megapixeles autófókuszos képérzékelő került. A hozzá tartozó felvételi programban minden szokásos beállítást, könnyen és gyorsan elérhetünk. Beállíthatjuk a témát, fehéregyensúlyt, effekteket kapcsolhatunk be, van időzítő és a fókuszt végtelenre vagy automatikusra állíthatjuk, valamint a fő képernyőn a fényérzékenységet szabályozhatjuk. Pozitív dolog a kép stabilizátor, mely segít remegő kézzel is jobb minőségü képeket készíteni.
 
Maga a képminőség közepesnek mondható, a dinamikatartomány viszonylag szük és a színárnyalatokban is van némi eltérés. Ezzel együtt átlagos használatra megfelelő minőségü képek készíthetőek nappal és néhány méteren belül éjszaka sem lesz gondunk hála a LED vakunak. Gyors pillanatelcsípésére vagy gyors egymás utáni képek készítésére azonban ne nagyon számítsunk. A kamera gomb megnyomását követően picivel több, mint három másodperc telik el, míg az első képünket elkészíthetjük. Ezt követően bő 1 másodperc is kell az AF rendszernek. A kép elkészítése után 5 megapixeles felbontás esetén minimum öt másodpercbe telik a kép elmentése és csak ezután készíthetünk újabb fotót.
 
A telefon nem képes
VGA
videókat rögzíteni, csak a képernyő méretéhez illeszkedő felbontású vagyis 320x240 pixeles videókat készíthetünk 30
fps
sebességgel.
 
Általános funkciók,
software
környezet

 
A Motorola VE66 Luxury illetve a sima VE66 is egy Linux alapú készülék, mely önmagában egy meglehetősen pozitív alapot adna, és együtt az 500 MHz-es processzorral meglehetősen gyorsnak kellene lennie. Sajnos a tesztmodellünk még egy korai mintadarab volt, így teljesen pontos adatokkal nem szolgálhatunk, de bizonyos helyeken nem reagált azonnal a menü illetve az almenükbe lépéskor is volt egy érezhető késleltetés.
 
A telefon operációs rendszere sajnos teljesen zárt és mindössze a
Java
alkalmazások révén lehet valamelyest kiegészíteni, pedig egy nyitott Linux rendszer jó alap lehetne egy komoly, fejlesztésekkel is foglalkozó rajongói bázisnak.
 
Ettől eltekintve a készülék funkciói jól használhatóak, és rendelkezik, minden alapvetően szükséges képességgel. Van naptár, számológép, hang és szöveges jegyzetek,
file
és letöltés kezelő, ébresztő és világóra. Az ébresztőnél beállíthatunk akár FM rádiót is (ne feledjük nem kell vezeték) illetve tetszőleges hangot, ismételődést, szundi időt és mindent részletet.
 
A névjegyzék érdekes, mivel amikor kitöltünk egy adatmezőt, automatikusan újabb jelenik meg és nincs külön új mező beszúrása opció. Ez a megoldás kényelmes, azonban egyedi mezőneveket nem adhatunk meg, ami apróság ugyan de ezen kívül nem lehet panaszunk, mivel bőséges hely áll rendelkezésre változatos adatok számára.
 
A naptár is jól, egyszerüen használható, könnyen válthatunk a nézetek és bejegyzések közt.
 
A telefont nyilvánvalóan nem üzleti felhasználóknak tervezték azonban a támogatott file formátumok listája rendkívül szük. A készülék nem boldogul semmilyen hagyományos számítógépes szöveges formátummal sem, melyek közül a PDF, DOC vagy az XLS még nem is annyira meglepő de még a
TXT
állományokat sem képes megnyitni. A HTM állományokat az internet böngésző révén könnyedén olvashatjuk illetve a
JPG
mellett a
GIF
képekkel sincs gond, de a tömörített file szintén kifog a programon.
 
Hang és beszédminőség
 
A készülék hátuljába beépített zene hangszóró középkategóriás, habár ennek komoly jelentősége nincs, mobilon zenét külső hangszóróval, illetve valamilyen vezetékes vagy vezeték nélküli fejhallgatóval van csak értelme.
 
A Motorola telefonok nagy erénye amit a VE66-ról is elmondhatunk, hogy rendkívül jó beszédminőséget produkálnak mindkét irányba, mely a két mikrofonos aktív zajszüréses Crystal Talk technológiának és a remek telefonhangszórónak köszönhető. Ezen a téren messze magamögé utasítja a legtöbb piacon lévő hagyományos és okostelefont is. Még erősebb környezeti zajban is tisztán jóformán háttérzajok nélkül hallanak minket.
 
Záró gondolatok
 
A Motorola VE66-ban megvan mindaz amivel egy igazán kimagasló készülék lehetne. A Luxury kiadás hozzáadja az egyeseknek már talán kissé túlzottan hivalkodó, de még elegánsabb megjelenést, és a beszédminőség is nagyszerü, de a zárt Linux rendszer, illetve a készülék software funkcionalitása elég szegényes. A videófelvételen is lehetne mit javítani és az érintéses görgetés sem az igazi. A készülék 103x49.5x15.2 mm-es méretekkel és 120 grammos súllyal rendelkezik a gyári adatok szerint a 800
mAh
kapacitású akkumulátor 260-540 óra készenléti időt is biztosíthat. Ha megfizethető áron keresünk exkluzív külsejü telefont, amit egyszerüen jó érzés kezünkbe venni és a jó beszédminőség a legfontosabb akkor a VE66 Luxury a nekünk való modell. De ha a széles körü funkcionalitás fontosabb akkor inkább válogassunk a számtalan
Symbian
vagy akár
Windows Mobile
készülék közt. De egy ilyen telefon elsősorban ékszer és csak utána használati tárgy és ha figyelembe vesszük az aranyozott borítást akkor a 110 ezer körüli ár nem is tünik olyan soknak.
 
A tesztkészüléket a Motorola Magyarország biztosította számunkra, köszönjük!
 
Ára: ~110 ezer forint


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_ktfjtrrhm843vfa3sms9lptsd4, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0