Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Fotózás
MaxRay - 2009-04-30

Az amerikai UCLA egyetememen kutatónak sikerült megalkotniuk egy teljesen új elven müködÅ? képrögzítÅ? rendszert, mely képes 6 millió képkocka rögzítésére másodpercenként...

Az amerikai UCLA egyetememen kutatónak sikerült megalkotniuk egy teljesen új elven müködő képrögzítő rendszert, mely képes 6 millió képkocka rögzítésére másodpercenként…
 
A UCLA egyetem kutatóinak akik Keisuke Goda és Kevin Tsia Bahram Jalali kutatásvezető segítségével sikerült megalkotniuk egy olyan kamera rendszert mely képes 6 millió képkocka másodpercenkénti rögzítésére, így ez jelenleg a világ leggyorsabb képrögzítő rendszere. A különleges eszköz müködése gyökeresen eltér az eddig ismertektől és nincs szükség tradicionális
CCD
vagy
CMOS
képérzékelőkre.
 
A technológia lelkét a STEAM vagyis Serial Time-Encoded Amplified Microscopy jelenti, mely a lézer impulzusok rendkívül pontos manipulációján alapszik.
 
Az eljárás során elképesztően rövid ideig tartó lézer impulzussal világítják meg a célt. A másodperc egy billiomod részéig tartó lézer impulzusok igen széles színspektrumot tartalmaznak. Két optikai elem a tühegynyi lézer impulzusokat szétválasztja színek két dimenziós rendezett csoportjába. Ez a kétdimenziós szivárványháló világítja meg a mintát. A szivárvány egy része visszaverődik a felületről és a visszaverődések az eredeti pályájukon haladnak visszafelé. Amikor a
2D
-s szivárvány visszaverődés visszaérkezik a kép már benne van az impulzus színspektrumában, majd ez az egész optikai információ halmaz visszamegy a diszperzív optikai rendszeren ami eredetileg szétszórta, de most újra egyetlen apró impulzussá egyesül, melyben már bele van kódolva a teljes képi információ.
 
Ez a rendkívül rövid impulzus azonban értelmezhetetlen hagyományos elektronikával, ezért le kell lassítani és szét kell bontani. Ezért az impulzusok áthaladnak egy olyan száloptikai vezetéken, mely különböző sebességgel vezeti a különböző színü fényt. Ennek eredménye képpen szétválnak a színek és a piros kerül legelőre a kék pedig hátulra. Innentől pedig már csak egyetlen fotódiódára van szükség, mely érzékeli a száloptikai vezeték végén a fényt, amit digitalizálnak. (az impulzus különböző időben érkező részei különböző helyeket jelölnek a kétdimenziós térben.)
 
Ennek az egész optikai büvészmutatványnak az eredménye 6 millió
fps
sebességü folyamatos felvételre képes rendszer ám a kutatók szerint a sebesség fokozható akár 10 millió fps –re is.  
 
A kutatók jelenleg a technika
3D
leképező rendszeré való fejlesztésén és a tényleges „pixel” szám 100,000-re való növelésén dolgoznak, hogy éles képeket lehessen készíteni akár egy sejt belső felépítéséről is.