Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Érdekességek
MaxRay - 2008-06-12

Lezárult a Microsoft Korlátlan LehetÅ?ségek Programja támogatásával létrejött képzési projekt, mely 116 fogyatékos ember számára nyújtott segítséget a digitális írástudás megszerzésében...


[%SUB%](Microsoft)[%SUB%]116 látás- és hallássérült szerzett ECDL tanúsítványt a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány (FSZK) által tavaly novemberben indított informatikai képzési program keretében. A Microsoft Korlátlan Lehetőség Programjának segítségével és a Szociális és Munkaügyi Minisztérium támogatásával életre hívott programban hat településen 58 látás- és 58 hallássérült vett részt a speciális oktatásban. Budapesten, Miskolcon, Debrecenben és Szombathelyen 20-20, Kecskeméten 12, Pécsett pedig 24 fogyatékkal élő csatlakozott a programhoz az elmúlt hat hónapban.

A Fogyatékosok Esélye Közalapítvány - az FSZK jogelődje - 2006. márciusában a Microsoft Unlimited Potential (Korlátlan Lehetőségek) programjának keretében részesült 65 ezer dolláros pénzügyi juttatásban és hasonló értékü szoftvercsomagban. A pályázat első két szakasza még a tavalyi év végén sikeresen lezárult: elkészült a speciális tananyag a hallás- és látássérültek informatikai oktatásához, illetve befejeződött a 23 oktató speciális képzése is. Az országos képzési programnak otthont adó Regionális Képzőközpontok és a budapesti oktatási helyszín, a Budapesti Müszaki Főiskola Neumann János informatikai karán kialakított központ akadálymentesítésére is sor került a képzésre való felkészítés keretében a Microsoft támogatásának jóvoltából.

Az első tanfolyam 2007. novemberében indult Szombathelyen, majd ezt követően Budapesten, Pécsett, Miskolcon, Debrecenben, és Kecskeméten. A központok mindegyikében egy-egy tanfolyam indult a fent említett két célcsoport számára, speciális és testreszabott informatikai oktató programmal; a tanfolyam végén, 2008. áprilisában pedig a tanulók ECDL Start Alap vizsgával bizonyították megszerzett tudásukat. A kurzus tananyaga, a kiegészítő anyagok és az oktatás egyaránt ingyenesek voltak.

Az FSZK és a Microsoft reményei szerint a program lezárásával a képzési program önállóan is tovább él majd, hiszen a tananyag kifejlesztésével és a speciális szaktudásra kiképzett oktatók segítségével bármely Képzőközpontban igény szerint újabb és újabb tanfolyamokat lehet hirdetni a jövőben is.

A most lezárult program keretében a Képzőközpontok nemcsak akadálymentessé váltak, de rengeteg tapasztalatot is szereztek a fogyatékos emberek képzése kapcsán. Megismerték és megszerették a tanulókat, akik a kevés óraszám és igen intenzív képzési program ellenére is nagy kitartással és sikerrel vették az akadályokat. A sikeresen letett vizsgák mellett óriási eredmény, hogy több Képzőközpont is jelezte már, hogy az oktatási normative terhére újabb csoportokat terveznek indítani fogyatékos emberek számára.

Magyarországon köztudottan rendkívül nehéz a látás- és hallássérült emberek munkaerőpiacon való elhelyezkedése. A Microsoft meggyőződése, amit a jelentkezők visszajelzései is igazolnak, az, hogy ezek a kurzusok az országban élő 53 500 látás- és 83 000 hallássérült ember számára (KSH 2001. évi népszámlálási adatok alapján) nélkülözhetetlen segítséget jelentenek a digitális írástudás megszerzésében, munkalehetőségeiben, és ezáltal esélyegyenlőségük megteremtésében. A most végzett tanulók egybehangzó véleménye szerint az informatikai ismeretek segítenek nekik a hatékonyabb munkavégzésben, ezáltal munkahelyük megőrzésében, munkahelyi pozíciójuk megerősítésében.

A Microsoft Korlátlan Lehetőségek programján nyert pénzösszeg és szoftveradomány segítségével korábban elérhetetlennek tünő célokat valósítottunk meg. Hiszünk benne, hogy ezek a képzőközpontok még számos látás- és hallássérült ember számára könnyítik meg a munkahelyhez jutást, ezáltal életminőségük javítását ” – mondta Tóth Egon, a FSZK elnöke.
„A Microsoft büszke az adományozottak által elért eredményekre. Örömmel tölt el bennünket, hogy a Korlátlan Lehetőségek Program keretében, a magyarországi civil szervezetekkel együttmüködve egy újabb lépést tettünk a digitális szakadék megszüntetése és a hátrányos helyzetü emberek esélyegyenlőségének megteremtése felé.” — mondta el Drajkó László, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója.