Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Érdekességek
MaxRay - 2008-04-04

Kipróbáltunk egy igazán különleges egeret, mely nemcsak a hagyományosan az asztallap kétdimenziós világban érzi magát elemében, hanem a levegőben is tud trükköket…

Jól használható „talajon” és levegőben egyaránt, intelligens mozgásérzékelő rendszer, tetszetős külső, k&am
8.3 pont
9.2 pont
9.5 pont
8.8 pont
összpontszám: 9 pont
Drága, hagyományos asztali egérként nem nyújt semmi újat, a görgetősáv használatát némileg szokni kell

Kipróbáltunk egy igazán különleges egeret, mely nemcsak a hagyományosan az asztallap kétdimenziós világban érzi magát elemében, hanem a levegőben is tud trükköket…

Az egéren már első pillantásra látszik, hogy nem hagyományos darabról van szó. Megjelenése sokkal inkább hasonít egy furcsa nappaliba való eszközre mint egy számítógép kiegészítőre. Az egér borítása elegáns félig átlátszó fekete színü, míg az alulsó rész nagy része krómhatású burkolatot kapott. Amikor az egér használatban van, borostyán színü feliratok és jelölések tünnek elő a fekete burkolat alól, ha pedig ideje lenne töltenünk a beépített Lithium-ion akkumulátort akkor egy kis ikon jelenik meg az alulsó részen. Az egér 2.4
GHz
-es vezetél mentes technológiával kommunikál számítógépünkkel egy kis
USB
–s adapteren keresztül, mely megközelítőleg 10 méternyi szabadságot illetve szabad hadonászást biztosít számunkra.

Használat asztalon és levegőben

Az egér hagyományos környezetben vagyis lézeres érzékelőjére támaszkodva asztalon, egérpadon használva nem nyújt sok újdonságot. Az egyetlen különlegessége amit ebben a módban észrevehetünk, hogy a középső gomb helyén egy érintés érzékeny görgetősáv van, a két végén gombokkal, melyek a finom léptetésre szolgálnak. A gördítő sáv finom hangot ad használata során, mely a hagyományos görgőknél megszokott ujjunkkal érezhető fizikai visszajelzés helyettesítésére szolgál. A lézeres érzékelője 800
dpi
felbontású, mely bőségesen elég pontosságot ad szinte minden feladatra, habár a profi játékosoknak ez még kevésnek tünhet. Az egyetlen furcsaság egy normál egérhez képest, hogy a sokunk által létszükségeltnek tartó középső gomb funkció nincs meg, így ennek visszanyeréséhez egy speciális gomb funkcióját kell megváltoztatnunk a SetPoint kezelőprogramban, melyben szinte mindent kedvünkre beállíthatunk és testre szabhatunk. Az egér alulsó részén találunk egy ki/be kapcsoló gombot nem messze a lézer érzékelőtől, mellyel némi töltést takaríthatunk meg amennyiben használaton kívül kikapcsoljuk egerünket.

Ahogy azt már a bevezetőnkben is említettük az egér inkább egy fura távirányítóra hasonlít, és igazi újdonságai a levegőben mutatkoznak meg. Itt jegyeznénk meg hogy az egér levegőben történő használata során nem árt megnyugtatni a körülöttünk lévőket elmeállapotunkról, hiszen ha belegondolunk elég furcsának tünhet ha valaki a vezeték mentes egerét az asztalról felkapva hadonászni kezd a levegőben.

Térjünk vissza azonban a komoly dolgokhoz és lássuk hogyan is müködik az eszköz. Az MX Air levegőben is müködő navigációs rendszere, melyet a cég Freespace motion control névre keresztelt, három rendszer együtteséből nyeri helyzeti információit, melyek
RF
,
DSP
, és
MEMS
szenzorok. Ezen technológiák együttesének köszönhetjük, hogy az egeret bármilyen helyzetben tartjuk és bárhova mutatunk vele, a rendszer folyamatosan újrakalibrálja magát, hogy meghatározza merre van jobbra, balra, fel és le. Ezeknek köszönhetően az egeret még fordítva fogva is képesek vagyunk helyesen mozgatni képernyőnkön az egérmutatót. Ezeken felül az egér az apróbb, akaratlan kézremegéseket jórészt figyelmen kívül hagyja, melyek előfordulhatnak hosszabb hadonászás után.

Levegőben történő használat esetén az egeret úgy kell és úgy célszerü tartanunk, mintha csak egy szokványos távirányítóval lenne dolgunk. Ebben a kéztartásban elérjük a gombokat, melyek a kézmozdulatokkal történő vezérlés során új értelmet nyernek. Ezzel el is érkeztünk az egér újabb különleges funkciójához, melyekkel a levegőben egy-egy gomb lenyomásával és meghatározott mozdulatokkal más-más feladatokat valósíthatunk meg. Ilyenek például ha a „Vol” vagyis hangerő gombot nyomva tartjuk és jobbra vagy balra mozgatjuk közben az egér orrát, a hangerő növekszik, illetve csökken, a lejátszó/pillanatmegállító gombot nyomva tartva és kis kört leírva az óramutató járásának irányában, vagy éppen visszafelé, a zenelejátszónkban vagy egy diavetítés közben léphetünk egyel előre vagy vissza. A „Back” gombot nyomva tartva megállíthatjuk ez egérmutatót, míg a „Sel” vagyis hagyományos üzemben kijelölésre használatos gomb a levegőben bal egérgombként müködik kényelmes ujjtartást biztosítva. A gombok ezeken felül egyszer rövid ideig lenyomva a rajtuk feltüntetett világító feliratoknak megfelelően müködnek, vagy a „Vol” gomb némít, a „Back” visszalép egy oldalt a böngészőnkben, a lejátszó/pillanatmegállító gomb pedig jelzésének megfelelő funkciót lát el. A multimédiás alkalmazások során a kézmozdulatokkal történő vezérlés igen jól müködött és fotelünkben kényelmesen elterülve is a kezünkben maradt az irányítás, kapcsolgatva a számok közt vagy kedvünkre böngészve a médialejátszónkban.

A levegőben történő használat során emlékezzünk rá mindig, hogy elég az egér orrát a megfelelő irányba mozgatnunk, nem szükséges az egész egeret, így karunkat nyugodtan letámasztva hátradőlhetünk, így nem fárad el karunk mivel a munka oroszlánrészét csuklónkkal fogjuk végezni.

[%IMAGB=5169%] SetPoint

Érdemes néhány szót ejtenünk az egér konfigurációs alkalmazásáról, melyben részletesen testre szabhatjuk a „repülő rágcsálónk” minden paraméterét, kezdve az egyes gombok funkcióitól, a gördítés sebességéig, valamint még az egyes kézmozdulatok orientációját is beállíthatjuk. Teljesen új mozdulatsorok felvételére azonban nincs lehetőségünk. A MenuCast opcióval ennél a modellnél találkozhatunk először, mely egy képernyőn megjeleníthető lebegőablak, mely használaton kívül eltünik, előcsalogatva viszont levegőben történő egerészés közben különféle funkciókat érhetünk el rajta az adott alkalmazásban, vagy programok gyorsindítására is használhatunk, melyet szintén a SetPoint-on belül tudunk beállítani.

Záró gondolatok

Levegőben is használható egerek már léteznek néhány éve, azonban eddig egyiknek sem sikerült komoly piacot hódítania magának. A Logitech MX Air modelljének sorsát is csak az idő mutatja majd meg annyi viszont bizonyos, hogy a mérnökök mindent megtettek és egy nagyon jól használható, hasznos és könnyen megszokható valamint nem utolsósorban gazdag funkcióválasztékkal felruházott eszközt alkottak. A kézmozdulatokkal való vezérlés vagy az érintés érzékeny görgető sáv mind olyan funkciók melyek igazán különlegessé teszik az egeret. Egy nappaliba szánt asztali gép helyettesítő laptop mellé vagy egy HTPC vezérléséhez ideális. Komoly visszatartó erőt jelenthet a vásárlástól az igen magas közel 40 ezer forintos ára, mely még kombinált müködése ellenére is kicsit túlzásnak tünik.

Gyártó: Logitech
Ára: ~40 000 forint
Web: [%A=http://www.logitech.com/index.cfm/mice_pointers/mice/devices/3443&cl=hu,hu%]www.logitech.hu[%A%]